Evropané chtějí podporu obnovitelných zdrojů

31.1.2006

Jasný názor, že Evropská unie má jít cestou obnovitelných zdrojů energie, dali najevo obyvatelé všech 25 států EU, které oslovili tazatelé v rámci nejnovějšího průzkumu Eurobarometer, zaměřeného na postoje k otázkám energetiky.

 

Kdyby měly jednotlivé evropské vlády rozhodovat o tom, kam v energetice upřít své síly, poradilo by jim 48 % Evropanů investovat do solární energetiky, 41 % větší podporu výzkumu nových technologií (vodík, čisté spalování uhlí, apod.) a 31 % další rozvoj větrné energie. Podle téměř čtvrtiny obyvatel EU by měly vlády přijímat takové právní předpisy, které by vedly ke snížení závislosti na ropných produktech (23 %). Investice do nových jaderných elektráren by uvítal pouze každý osmý Evropan (12 %).

 

Co by své vládě doporučovali Češi? Nejvíce investice do výzkumu nových technologií (46 %), následované podporou solární energetiky (41 %) a větrnými elektrárnami (25 %). Více než třetina (35 %) z nás by uvítala nové regulace, vedoucí ke snížení spotřeby ropy. Jaderné reaktory coby řešení podporuje pak 17 % Čechů.

 

Průzkum se zabýval také otázkou, co je třeba udělat, aby se spotřeba energie snižovala. Na prvním místě dotázaní zmiňovali více informací o efektivním využívání energie (43 %) a v těsném závěsu následovalo doporučení zohlednit energetickou náročnost v nastavení daní (40 %). Třetina dotázaných Evropanů (32 %) by přivítala přísnější standardy pro spotřebu energie u jednotlivých spotřebičů.

 

U Čechů má nejvyšší ohlas zdanění vysoké spotřeby energie. Zohlednit ji v daních by chtělo 59 % dotázaných. Průzkum tedy ukázal silný mandát ekologické daňové reformě, která spočívá v přesunu zdanění z pracovních míst na spotřebu energie a přírodních zdrojů. Ale i u nás bychom chtěli vědět víc o tom, jak být energeticky úspornější (36 %).

 

Lidé se také snaží zohledňovat energetickou spotřebu při vlastních nákupech. Při pořizování auta je velmi důležitá 59 % zákazníků v EU, stejně jako při koupi chladničky (58 %). Češi jsou při vlastních nákupech ještě odpovědnější, než je průměr v EU. Zohledňují spotřebu i u malých spotřebičů, jako jsou žárovky (velmi důležité to je pro 55 % českých respondentů, zatímco průměr EU je 43 %), při nákupu ledničky hledí na spotřebu u nás skoro každý (83 %, což je nejvíc v EU-25) a stejně tomu je při nákupu automobilu (82 %, opět nejvyšší hodnota v EU).

Tento projekt je podporován

Ministerstvo Zemědělství

Liberecký kraj

Novinky

Webinář "ROSTLINOLÉKAŘSKÝ PORTÁL a jeho možnosti využití v praxi"

14.6.2021

ROSTLINOLÉKAŘSKÝ PORTÁL a jeho možnosti využití v praxi

» více

Webinář - Podpory lesního hospodářství z národních zdrojů, programů a podpora lesního hospodářství z Programu rozvoje venkova

10.6.2021

Cílem webináře je seznámit účastníky s podporami do lesního hospodářství poskytovanými z národních zdrojů, příspěvků a programů a také Programu rozvoje venkova.

» více

Sledujte TV APIC

TV APIC

Počasí

16.06.
Počasí na den 16.06.
14°C / 28°C

17.06.
Počasí na den 17.06.
14°C / 30°C

18.06.
Počasí na den 18.06.
16°C / 32°C

INTERREG

Tento projekt je spolufinancován Evropskou unií v rámci Iniciativy Spolecenství INTERREG III A