Evropané chtějí podporu obnovitelných zdrojů

31.1.2006

Jasný názor, že Evropská unie má jít cestou obnovitelných zdrojů energie, dali najevo obyvatelé všech 25 států EU, které oslovili tazatelé v rámci nejnovějšího průzkumu Eurobarometer, zaměřeného na postoje k otázkám energetiky.

 

Kdyby měly jednotlivé evropské vlády rozhodovat o tom, kam v energetice upřít své síly, poradilo by jim 48 % Evropanů investovat do solární energetiky, 41 % větší podporu výzkumu nových technologií (vodík, čisté spalování uhlí, apod.) a 31 % další rozvoj větrné energie. Podle téměř čtvrtiny obyvatel EU by měly vlády přijímat takové právní předpisy, které by vedly ke snížení závislosti na ropných produktech (23 %). Investice do nových jaderných elektráren by uvítal pouze každý osmý Evropan (12 %).

 

Co by své vládě doporučovali Češi? Nejvíce investice do výzkumu nových technologií (46 %), následované podporou solární energetiky (41 %) a větrnými elektrárnami (25 %). Více než třetina (35 %) z nás by uvítala nové regulace, vedoucí ke snížení spotřeby ropy. Jaderné reaktory coby řešení podporuje pak 17 % Čechů.

 

Průzkum se zabýval také otázkou, co je třeba udělat, aby se spotřeba energie snižovala. Na prvním místě dotázaní zmiňovali více informací o efektivním využívání energie (43 %) a v těsném závěsu následovalo doporučení zohlednit energetickou náročnost v nastavení daní (40 %). Třetina dotázaných Evropanů (32 %) by přivítala přísnější standardy pro spotřebu energie u jednotlivých spotřebičů.

 

U Čechů má nejvyšší ohlas zdanění vysoké spotřeby energie. Zohlednit ji v daních by chtělo 59 % dotázaných. Průzkum tedy ukázal silný mandát ekologické daňové reformě, která spočívá v přesunu zdanění z pracovních míst na spotřebu energie a přírodních zdrojů. Ale i u nás bychom chtěli vědět víc o tom, jak být energeticky úspornější (36 %).

 

Lidé se také snaží zohledňovat energetickou spotřebu při vlastních nákupech. Při pořizování auta je velmi důležitá 59 % zákazníků v EU, stejně jako při koupi chladničky (58 %). Češi jsou při vlastních nákupech ještě odpovědnější, než je průměr v EU. Zohledňují spotřebu i u malých spotřebičů, jako jsou žárovky (velmi důležité to je pro 55 % českých respondentů, zatímco průměr EU je 43 %), při nákupu ledničky hledí na spotřebu u nás skoro každý (83 %, což je nejvíc v EU-25) a stejně tomu je při nákupu automobilu (82 %, opět nejvyšší hodnota v EU).

Zdroj: AgroNavigator

Autor: redakce APIC

Tento projekt je podporován

Ministerstvo Zemědělství

Liberecký kraj

Novinky

02. 06. 2024. - Chov matek

16.5.2024

Praktický seminář na Včelí farmě ve Smržově . Vrcholem včelařské práce je chov matek a s ním souvisí i tvorba oddělků

» více

01. 06. 2024 - Krajský den koně Libereckého kraj „já mám koně“

16.5.2024

Tradiční akce se pod názvem „Já mám koně“ bude konat po šestnácté a jejím centrem bude opět Tyršův park. Sem se od časných ranních hodin budou sjíždět desítky chovatelů, aby se připravili na slavnostní průvod městem jak s koňmi v kočárových spřeženích, tak „pod sedlem“.

» více

31. 5. 2025 Gastroden 2024

16.5.2024

Gastroden je prezentace žáků škol potravinářských oborů - pekař, řezník-uzenář a kuchař-číšník své dovednosti.

» více

Sledujte TV APIC

TV APIC

Počasí

22.05.
Počasí na den 22.05.
11°C / 18°C

23.05.
Počasí na den 23.05.
11°C / 20°C

24.05.
Počasí na den 24.05.
12°C / 21°C

INTERREG

Tento projekt je spolufinancován Evropskou unií v rámci Iniciativy Spolecenství INTERREG III A